Ta strona używa plików cookie!
close

Przejazd kolejowy na ul. Wiejskiej w Oławie – policja apeluje o ostrożność i przestrzeganie przepisów drogowych

Data dodania: 17 sierpnia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Oława

Od początku bieżącego roku oławscy policjanci otrzymali kilkanaście zgłoszeń dotyczących uszkodzenia rogatek na przejeździe kolejowym na ul.Wiejskiej w Oławie. Główną przyczyną awarii jest bezmyślna postawa kierujących, ignorujących bezpieczeństwo i wjeżdżających na przejazd przy włączonym czerwonym świetle.

Od początku bieżącego roku oławscy policjanci otrzymali kilkanaście zgłoszeń dotyczących uszkodzenia rogatek na przejeździe kolejowym na ul.Wiejskiej w Oławie. Główną  przyczyną awarii jest bezmyślna postawa  kierujących,  ignorujących bezpieczeństwo i wjeżdżających  na przejazd przy włączonym czerwonym świetle.

Z ustaleń policji wynika, że wspomniani kierujący najczęściej  najeżdżają na opuszczaną półrogatkę, powodując jej uszkodzenie lub blokadę. Za każdym razem interweniuje  policjanci pilnując bezpieczeństwa na przejeździe, do czasu naprawy rogatek. Takie obrazy systematycznie są nagrywane przez uczestników ruchu drogowego i przesyłane do komendy. Nagrania te przedstawiają wykroczenia związane z nieprawidłowym pokonywaniem przejazdu kolejowego. W konsekwencji, wobec sprawców wykroczeń drogowych zarejestrowanych na kamerach, wszczynane są postępowania  w sprawach o wykroczenia znajdując swój finał w sądzie.

Oławska policja, wychodząc na przeciw oczekiwaniom mieszkańców w tym użytkowników ruchu na trasie K 396, prowadzi systematyczne działania kontrolno-represyjne z wykorzystaniem  kamer i nieoznakowanych radiowozów  wyposażonych w wideorejestrator. 

W trakcie działań przeprowadzonych tylko 9 i 10 sierpnia br. , łącznie w ciągu 3 godzin funkcjonariusze ujawnili i zarejestrowali 15 wykroczeń. Wobec ich sprawców zostały wyciągnięte konsekwencje przewidziane prawem.

Aby usprawnić płynność ruchu w obrębie przejazdu kolejowego policja przypomina, że bezwzględnie zabrania się:

- objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

- wjeżdżania na przejazd , jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

- omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku;

- wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim.

Przepisy rozporządzenia MSWiA w sprawie znaków i sygnałów drogowych stanowią, że sygnał czerwony migający lub dwa na przemian migające sygnały czerwone  oznaczają zakaz wjazdu za sygnalizator lub inne urządzenie nadające te sygnały. W sytuacji, gdy sygnał ten przestanie być nadawany, a podnoszenie zapór lub półzapór nie zostało jeszcze zakończone kierujący pojazdem nie ma prawa wjechać na przejazd.

Za niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej na przejeździe kolejowym taryfikator mandatowy przewiduje grzywnę w wysokości od 300 do 500 zł i 6 pkt. karnych.

Przedmiotowe działania będą kontynuowane, a konsekwencje wobec sprawców będą wyciągane z całą surowością.

Policja informuję ponadto, że w związku z napływającymi informacjami o powtarzających się przypadkach przejazdu pociągów, pomimo otwartych rogatek, Komenda Powiatowa Policji w Oławie zwróciła się do Biura Bezpieczeństwa PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z prośbą o niezwłoczne wzmożenie nadzoru nad przejazdem kolejowym oraz o dokonanie ustaleń w sprawie.

 

 

Źródło : Kierownik ORD KPP w Oławie

               kom. Krystian Wiżgała

Oficer Prsowy KPP w Oławie

               podinsp. Alicja Jędo

 

 

Powiązane wiadomości