Ta strona używa plików cookie!
close

Numery alarmowe – nowe przepisy

Data dodania: 25 listopada 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Kraj

19 listopada 2017 roku, weszły w życie nowe przepisy, które mają przeciwdziałać nieuzasadnionemu blokowaniu numerów alarmowych 112, 997, 998 i 999. Dzwoniąc na numery alarmowe bez potrzeby, blokujemy linię osobie, która może potrzebować natychmiastowej pomocy, często ratującej ludzkie życie.

Nowe przepisy wprowadzają wyraźny zakaz bezzasadnego blokowania tych numerów, w szczególności rozłączania połączenia przed podjęciem czynności przez operatora. Komenda Powiatowa Policji w Oławie przypomina, że od dnia 19 listopada br., art. 66 kodeksu wykroczeń zyskał nowe brzmienie. Karane jest nie tylko wywoływanie niepotrzebnych czynności i wprowadzanie w błąd instytucji i organów państwowych. Nowy zapis stanowi, że umyślne, nieuzasadnione blokowanie numeru alarmowego, które utrudniło prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego jest zagrożone aresztem, ograniczeniem wolności, albo grzywną do 1500 zł.

Pamiętajmy, że numery alarmowe zostały stworzone z myślą o niesieniu pomocy. Ich nieodpowiedzialne używanie może przyczynić się do czyjegoś kalectwa , a nawet śmierci.

 

 

Oficer prasowy KPP w Oławie, podinsp. Alicja Jędo

Powiązane wiadomości